Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında Tarihi Pul: el-Ehli Baptist Hastanesi Anısına

PTT AŞ ve Türkiye Filateli Dernekleri Federasyonu (TFDF) tarafından iş birliğiyle düzenlenen Ankara 2023 Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına özel pul sergisinde konuşma yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “el-Ehli Baptist Hastanesi’nde yaşanan trajik olayı tarihe kayıt altına almak amacıyla yeni bir pul tasarlıyoruz” açıklamasını yaptı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı hizmet veren Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT AŞ) ve Türkiye Filateli Dernekleri Federasyonu (TFDF) tarafından her sene farklı bir şehirde düzenlenen Millî Pul Sergisi, bu sene Cumhuriyet’in 100. yılına özel olarak başkent Ankara’da başladı. Millî Pul Sergisi, 20 Ekim – 30 Ekim 2023 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Geçen sene 30 Ağustos Zaferi’nin 100. yılında Kütahya’da düzenlenen Millî Pul Sergisi bu sene Türk siyasi tarihinin önemli mekanlarından Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde ziyarete açıldı. Uluslararası Pul Sergisi’nin açılışına; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, PTT AŞ Genel Müdürü Hakan Gülten, PTT AŞ ile TFDF yöneticileri, filateli koleksiyonerleri ve misafirler katıldı. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, konuşmasına Filistin’de yaşanan insanlık dramına dikkat çekerek başladı. Bakan Abdulkadir Uraloğlu, İsrail’in Filistin’e düzenlediği insanlık dışı saldırı ve kuşatmadan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “Şüphesiz bir gerçek ki Filistin’in tüm İslam alemi nazarında büyük bir manevi değeri vardır. Filistin’’n özgürlüğü bizim için bir dava niteliğindedir. Ancak bu davaya Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve onun şahsında birleşen aziz milletimiz dışında, bu zulmün sona ermesine çok fazla gayret eden göremiyoruz. Filistin’de yaşanan insanlık dramını ve İsrail’in yaptığı katliamları, Cumhurbaşkanımızdan başka kimse gerçek manada konuşmaya dahi cesaret edememekte. Maalesef Filistin topraklarında, yalnızca mazlum Filistin halkının özgürlük hakkını değil; aynı zamanda Orta Doğu ve dünya barışını yok eden tarihin en kanlı saldırısı yaşanmaktadır” dedi.

“TARİHE KAYIT DÜŞÜYORUZ”

Türk halkının her daim Filistin halkının yanında olduğunun altını çizen Bakan Abdulkadir Uraloğlu, bu durumun gelecekte de devam edeceğini söyledi. Bakan Abdulkadir Uraloğlu, “2013 yılında basılan ve üzerinde Mescid-i Aksa ile Sultan Ahmet Camii’nin bulunduğu Türkiye-Filistin ortak pulu, halklarımız arasındaki kardeşliği adeta ölümsüzleştirmiş ve tarihe kayıt düşmüştür. el-Ehli Baptist Hastanesi’nde yaşanan bu elim hadise için tarihe kayıt düşmek adına yeni bir pul daha tasarlıyoruz. İsrail’in bu insanlık dışı saldırısını unutturmayacağız.” diye konuştu.

PULLAR BELGE NİTELİĞİ TAŞIYOR

Pulların tıpkı paralar gibi bağımsızlık sembolü olduğuna dikkat çeken Bakan Abdulkadir Uraloğlu, “İlk pul dizaynı Türk hükümdarlık amblemi olan tuğraydı. Bu pul, İstanbul Matbaası’nda çizildi ve milletimizin bağımsızlığının yeni bir emaresi olarak tarihteki yerini aldı. Böylece Osmanlı İmparatorluğu Asya’da, Rusya’dan sonra yapışkan posta pullarını basan ikinci bağımsız ülke oldu. 1923 yılında Cumhuriyeti’mizin kurulmasıyla birlikte de postacılık hizmetleri çok daha modern bir hale geldi ve Türkiye kendi posta pullarını ustaca dizayn edip, üretmeye devam etti. PTT tarafından basılan pullar, vatandaşlarımızın özenle yazılmış mektuplarında yer almanın yanı sıra, basıldığı dönemin önemli olay ve gelişmelerini de gelecek nesillere aktaran tarihi bir belge niteliği de taşıyor. Ve şimdi ‘Türkiye Yüzyılı’nın başlangıcında, 29 Ekim’de Cumhuriyeti’mizin ilanının 100’üncü yılına özel tasarlanan 100’üncü yıl pulumuzu da müze koleksiyonumuza ekleyerek, vatandaşlarımızın ilgisine sunacağız” diye konuştu.

“ÖNCÜ OLMAYA, ÜLKEMİZE EN İYİ ŞEKİLDE HİZMET VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Sergi açılışında konuşan PTT AŞ Genel Müdürü Hakan Gülten, Filistin’de yaşanan olaylardan dolayı serginin bu sene daha buruk bir biçimde gerçekleştiğini belirtti. Türkiye Yüzyılı vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen PTT AŞ Genel Müdürü Hakan Gülten, “183 yıllık köklü geçmişimiz ve tecrübemizle ülkemizin göz bebeği kurumlarından biri olarak milletimize hizmet etmeyi sürdürüyoruz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın himayelerinde geleneksel hizmetlerimizi çağın gereklerine göre yeniliyor, dijital dönüşüme uyum sağlayan, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına hızlı ve kaliteli bir biçimde cevap veren faaliyetlerimizle ülkemizi gururlandıran pek çok başarıya imza atıyoruz. Önümüzdeki dönemde de içinde bulunduğumuz her alanda öncü olmaya, ülkemize en iyi şekilde hizmet vermeye ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen Türkiye Yüzyılı hedeflerine katkı sunmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.  

Serginin birlik ve beraberliğe yardımcı olacağını söyleyen PTT AŞ Genel Müdürü Hakan Gülten, “Ülkemizin kuruluşunun 100. yılını kutladığımız bu anlamlı serginin birlik ve beraberliğimizi güçlendireceğinden şüphe duymuyorum. Türkiye Yüzyılı’nda da Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve kahraman Türk milleti sayesinde sahip olduğumuz en büyük miras olan Cumhuriyetimizi yüceltmeye ve yaşatmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Loading

Bu yazıya oy verin!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]