Tarihte ilk basılan gazeteler

İlk basılan gazeteler, genellikle matbaanın gelişmeye başladığı 15. ve 16. yüzyıllarda ortaya çıkmıştır. İşte bazı ilk basılan gazeteler:

  1. “Acta Diurna” (Roma İmparatorluğu, MÖ 59): Roma İmparatorluğu’nda, Julius Caesar’ın döneminde MÖ 59’da yayınlanmaya başlanan Acta Diurna, dünyanın bilinen ilk gazetesi olarak kabul edilir. Düzenli olarak Roma halkına dağıtılan bu gazete, devlet haberleri, gladyatör dövüşleri, idamlar ve diğer önemli olaylar hakkında bilgi veriyordu.
  2. “Avisa Relation oder Zeitung” (Almanya, 1605): 1605 yılında Strasbourg’da Johann Carolus tarafından yayınlanan “Avisa Relation oder Zeitung”, dünyanın ilk basılı gazetesi olarak kayıtlara geçmiştir. Haftalık olarak yayınlanan gazete, dönemin Avusturya İmparatoru II. Matthias’ın ölümü ve ardılı Ferdinand II’nin tahta çıkışı gibi haberlere odaklanıyordu.
  3. “Relation aller Fürnemmen und gedenckwürdigen Historien” (Almanya, 1609): Alman matbaacı Heinrich Julius Wolff tarafından 1609’da yayınlanmaya başlanan bu gazete, dünyanın en eski sürekli yayınlanan gazetesi olarak kabul edilir. 1615 yılında gazete adını “Avisa Relation oder Zeitung”dan “Relation aller Fürnemmen und gedenckwürdigen Historien” olarak değiştirdi.
  4. “The Oxford Gazette” (İngiltere, 1665): İngiltere’de 1665 yılında ilk kez yayınlanan “The Oxford Gazette”, bugünkü “The London Gazette” gazetesinin öncüsüdür. Gazete, resmi hükümet ilanları ve haberlerini içeriyordu.

Bu gazeteler, matbaanın icadı ve gelişimi ile birlikte basın dünyasının başlangıcında önemli rol oynadılar ve günümüz gazetecilik anlayışının temelini oluşturdu.

Loading

Bu yazıya oy verin!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir